27950-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Kisa: Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling särskild kollektivtrafik
Referensnummer: 20/21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling för anbudsområden färdtjänst och skolskjuts.
Upphandlingen omfattar trafikuppdrag med totalt 15 fordon stationerade i Kinda kommun i fyra (4) olika paket. Två (2) av paketen innehåller olika anbudspaket. I uppdraget ingår även option.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60120000 Taxitjänster, 60140000 Icke-reguljär passagerartransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar trafikuppdrag med totalt 15 fordon stationerade i Kinda kommun i fyra (4) olika paket. Två (2) av paketen innehåller olika anbudspaket. I uppdraget ingår även option. Offererar man med fler sittplatser än i Avtalet angivet behov, har Kinda kommun rätt att nyttja dessa utan pristillägg.
Baserat på nuvarande trafik ser den totala trafikvolymen för de angivna trafikuppdragen ut som följande:
I Kinda finns för närvarande cirka 400 st. färdtjänstberättigade. Särskild kollektivtrafik beräknades under året 2019 ha en trafikvolym på cirka 13 500 st. färdtjänstbokningar och cirka 1 900 st. bokningar av inomkommunala sjukresor. Med anledning av Covid-19 har också resandet ändrats och och trafikvolymen för år 2020 ser ut som följande. Antal färdtjänstbokningar är cirka 6 500 st. och cirka 1000 st. inomkommunala sjukresor. I paketet ingår även skolskjuts grundskola, se bilaga ett (1) paket ett (1).
Skolskjuts grundskola för läsåret 2019/2020 beräknas till en totalvolym som motsvarar cirka 233 000 kilometer fördelat på 178 skoldagar. Antalet kilometer som ersätts respektive läsår under avtalsperioden är det faktiska antalet som utförs under respektive läsår.
Skolskjuts gymnasiesärskola för läsåret 2019/2020 beräknas till en totalvolym som motsvarar cirka 44 000 kilometer fördelat på 178 skoldagar.
Mattransporter beräknas till en totalvolym som motsvarar cirka 77 674 kilometer som är totalen för båda anbudspaketen. Antalet kilometer som ersätts för respektive paket under avtalsperioden är det faktiska antalet som utförs.
Observera att ovan nämnda trafikupplägg och upphandlad trafikvolym inte utgör någon garanti för hur trafikvolymer och planering av omlopp kommer att se ut vid 1.7.2022
Avtalet kommer att träda i kraft sedan det har undertecknats av parterna och kommer vara gällande till och med 30-6-2027, med möjlighet till förlängning med 2 år, det vill säga längst till och med motsvarande tidpunkt år 2029.
Kinda kommun accepterar anbud från flera samverkande entreprenörer. Om ett anbud från flera samverkande entreprenörer tilldelas kontrakt, kommer avtal tecknas med en, för de samverkande parterna, gemensam huvudman, vilken ska framgå i anbudet.
Kinda kommun förbehåller sig rätten att avbryta upphandlingen vid bristande konkurrens. Nämnd grund för avbrytande utesluter inte att ett avbrytande av upphandlingen kan komma att ske av annan objektiv grund.