279578-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Luleå: Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mätningstekniska tjänster - Ramavtal
Referensnummer: SBF 2020/744-2.5.1.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar kommunens och bolagens (Luleå Miljöresurs AB (LUMIRE), Lulebo AB, Lunet AB, Luleå energi AB, Luleå Hamn AB, Nordiskt Flygteknik Centrum AB (NFTC), Luleå Business Region AB och Luleå Lokaltrafik AB (LLT)) behov av mätningstekniska tjänster avseende:
• Mätning, Beräkning och Kartframställning (MBK)
— Mätning och ajourhållning av Luleå Kommuns primärkarta
— Grundkarta
— Nybyggnadskarta
— Stomnätsmätning och markering
— Utstakning och Utsättning
— Lägeskontroller
• Produktionsinmätning
• Relationsinmätning
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 6 400 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71250000 Arkitekt-, ingenjörs- och mätningstjänster, 71356000 Tekniska tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen