279581-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Diverse kringtjänster för luftfart – Handlingstjänster 2026
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelHandlingstjänster 2026
BeskrivningFörsvarsmakten inbjuder er att inkomma med anbud enligt nedan. Upphandlingen omfattar handlingstjänster (ground handling) dvs alla de tjänster som utförs på marken för att ett flygplan ska kunna anlända, vända och avgå igen på ett säkert och effektivt sätt. Försvarsmakten har för avsikt att teckna avtal med flera leverantörer. Frågor och svar sker på e-avrop och sista dagen för frågor är den 11/5. Svar på frågor sker senast den 15/5.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 63730000 Diverse kringtjänster för luftfart
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:126350:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 63733000 Flygplanstankning