279583-2019 - ResultatSverige-Göteborg: Metanol
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fossil och fossilfri metanol
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
24322210 Metanol
II.1.4.
Kort beskrivning
Vår förfrågan avser både fossil och fossilfri metanol som ska användas som extern kolkälla för kväverening i ett avloppsreningsverk.
Historiskt har vi i snitt förbrukat ca 2 300 ton metanol per år varav ca 260 ton har varit fossilfri metanol.
Anbud kan lämnas på fossil metanol eller fossilfri metanol eller båda delar.
De två delarna kommer att utvärderas och tilldelas separat.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Med fossilfri metanol avses biometanol producerad från biomassa eller från insamlad koldioxid som omvandlats via en katalysatorprocess.
Den fossilfria metanolen kan antingen levereras till vår anläggning eller om anbudsgivaren har möjlighet att ersätta den fossilfria metanol enligt ett massbalanssystem och leverera motsvarande mängd fossil metanol.