Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Verksamhetssystem för socialförvaltningen
Referensnummer: 2018-SN-86
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 48810000 Informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Staffanstorps kommun inbjuder till anbudsgivning avseende verksamhetssystem för socialförvaltningens verksamhetsområden: äldreomsorg, omsorg om funktionshindrade, kommunal hälso- och sjukvård, individ och familjeomsorg, familjerätt samt handläggning av färdtjänst.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48300000 Programvara för dokumentredigering, ritning, bildhantering, schemaläggning och produktivitet, 48450000 Programvara för tidsredovisning eller personal, 48814200 Patientadministrativt system
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Syftet med upphandlingen är att tillgodose socialförvaltningens behov av ett rättssäkert system som är enkelt för medarbetarna att använda och som klarar de åtaganden som socialförvaltningen har enligt gällande lagstiftning. Socialnämndens verksamheter ska med hjälp av systemet kunna möta morgondagens krav, förväntningar och behov.