279757-2016 - ResultatSverige-Örebro: Avfallstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Avfallshantering.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 16: Avlopps- och renhållningstjänster, sanering och liknande tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Örebro län.
Nuts-kod SE124 Örebro län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Uppdraget omfattar ramavtal avseende hantering, hämtning, transport och omhändertagande av avfall.
Den genomsnittliga avfallsmängden för de fraktioner som ingår i upphandlingen här under de senaste tre (3) åren varit i genomsnitt ca 215 ton per år. I den mängden ingår även MHJA (cirka 95 ton) som Örebro kommun egentligen ansvarar för men som anbudsgivaren ska hantera beroende på att det samlas i ORU:s komprimator. Den genomsnittliga avfallsmängden för övriga fraktioner har alltså i genomsnitt varit ca 120 ton per år.
Avtalsstart fr.o.m. 1.10.2016, eller från ömsesidig avtalsunderskrift, dock tidigast vid den planerade avtalsstarten.
Avtalet löper t.o.m. 30.9.2018. ORU har rätt att förlänga avtalet med 24 månader, dock med minst 12 månader i taget.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering, 90511300 Insamling av avfall, 90512000 Avfallstransport
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.