279770-2022 - ÄndringSverige-Göteborg: Vägtraktorer
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyra av entreprenadmaskin
Referensnummer: 0245/22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34138000 Vägtraktorer
II.1.4.
Kort beskrivning
Park- och naturförvaltningen avser att teckna ramavtal med flera leverantörer avseende Hyra av entreprenadmaskiner (Traktorer) för vintervägskötsel. Upphandlingen består av fyra delområden uppdelat efter olika maskinklasser. Anbudsgivare har möjlighet att lämna anbud på ett eller flera delområden.
Park- och naturförvaltningens främsta uppdrag är att förvalta och sköta parker, torg och naturområden, planteringar och träd samt Slottsskogens djurpark, lekplatser, badplatser, offentliga toaletter, vattendrag, sjöar, kanaler och åar med tillhörande kajer och strandkanter. Vi ansvarar också för oljesanering och städning utmed kusterna. Efter beställning från andra kommunala förvaltningar ska park- och naturförvaltningen också anlägga, underhålla och rusta upp gator, broar, parker och andra utemiljöer. Vi utför och samordnar delar av stadens barmarksrenhållning, parkskötsel och vinterväghållning.