2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling - Videokonferenstjänster
Beskrivning: Upphandlingen omfattar Videokonferens som tjänst, vilket innebär att leverantören tar ett helhetsansvar för leveransen, med lokal support on-site vid behov. Syftet med upphandlingen är att tillgodose Sidas behov av samarbetsverktyg samt videokonferensutrustningar på Sidas kontor i Stockholm och Visby.
Intern identifierare: 25/001620
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72222300 IT-tjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 32000000 Radio-, televisions-, kommuniktions- och telekommunikationsutrustning samt tillhörande utrustning, 32230000 Radiosändare med mottagare, 32232000 Videokonferensutrustning, 32320000 TV-utrustning och audiovisuell utrustning, 32321200 Audiovisuell utrustning, 32340000 Mikrofoner och högtalare, 32342400 Ljudanordningar, 32342410 Ljudutrustning, 32342412 Högtalarsystem, 48000000 Programvara och informationssystem, 48510000 Programvara för kommunikation, 48515000 Programvara för videokonferens, 51000000 Installation (utom programvara), 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72250000 System- och stödtjänster, 72253000 Helpdesk- och stödtjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Upphandling - Videokonferenstjänster