279871-2021 - ResultatSverige-Härnösand: Läkemedel
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rekvisitionsläkemedel 2021
Referensnummer: 21RS2262
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33600000 Läkemedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar läkemedel med ATC-kod C03XA01 samt L01CD04, som beställs genom rekvisitionsförfarande och administreras av sjukvårdspersonal inom de fyra regionerna samt de vårdgivare inom LOV som Region Västernorrland och Västerbotten har avtal med.
Upphandlingen sker i samverkan mellan regionerna i Norra sjukvårdsregionen; Region Västernorrland, Region Västerbotten, Region Jämtland Härjedalen och Region Norrbotten.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Samverkansupphandling
Upphandlingen sker i samverkan mellan regionerna i Norra sjukvårdsregionen; Region Västernorrland, Region Västerbotten, Region Jämtland Härjedalen och Region Norrbotten nedan kallad köparen.
Deltagande regioner har genom fullmakt uppdragit åt Region Västernorrland att genomföra upphandlingen.
Detta innefattar bl.a. att för samtliga deltagande regioner i samråd med en referensgrupp, upprätta förfrågningsunderlag, utvärdera inkomna anbud, upprätta förslag till tilldelningsbeslut, lämna underrättelse om fattade beslut samt teckna upphandlingskontrakt.
Denna upphandling avser ramavtal på rekvisitionsläkemedel enligt beskrivning i Kravspecifikation, Anbudsspecifikation och Mall för Upphandlingskontrakt.
Då beslutsrätten inte kan delegeras genom fullmakt åligger det deltagande region att självständigt fatta ett likalydande tilldelningsbeslut.