Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för ekologiska utredningar
Referensnummer: KSN-2018-1833
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71351920 Oceanografi och hydrologi
II.1.4.
Kort beskrivning
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 6 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71351920 Oceanografi och hydrologi, 77231400 Skogsinventering, 90712400 Strategisk planering för hantering eller bevarande av naturresurser, 92533000 Tjänster i naturreservat
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar konsulttjänster för naturvärdesinventeringar och andra utredningar som erfordrar specialistkompetens om arter och naturmiljöer, limnologi, ekosystemtjänster och hydrologi.
Köparens syfte med upphandlingen är att genom ramavtal säkerställa kontinuerlig tillgång till kvalificerade konsulter för ekologiska utredningar inom respektive anbudsområde.