279909-2019 - PlaneringSverige-Visby: Reklam och marknadsföring
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kommunikation- och reklambyråtjänster
Referensnummer: RS 2019/167 & 767
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79340000 Reklam och marknadsföring
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Gotland kommer under hösten 2019 att upphandla ramavtal inom området Kommunikation- och reklambyråtjänster. Tre ramavtal kommer att upphandlas med följande innehåll:
Strategisk varumärkesbyrå – varumärkesstrategi och varumärkesplattform för platsvarumärket Gotland och arbetsgivarvarumärket Region Gotland. Produktion gällande platsvarumärket ingår.
Fullservicebyrå för strategisk och digital kommunikation - kreativ partner för kommunikationslösningar, kampanjer, rådgivning, produktion och behovsanalyser.
Produktions- och resursbyrå - arbetar nära kunden med löpande originalproduktion för tryck och digitala medier samt vid behov som resursförstärkning i verksamheterna.
Avtalet gällande strategisk varumärkesbyrå kommer att upphandlas med ett selektivt förfarande medan de två övriga avtalen kommer att upphandlas genom ett öppet förfarande i två delar. Upphandlingarna kommer att annonseras under augusti eller september.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 8 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: jaHögsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 2
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Strategisk Varumärkesbyrå
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79341000 Reklam
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Strategisk varumärkesbyrå omfattar varumärkesstrategi och varumärkesplattform för platsvarumärket Gotland och arbetsgivarvarumärket Region Gotland. Produktion gällande platsvarumärket ingår.
Kommunikation och reklambyråtjänster
Del nr: 2
79416000 Public relations
Denna upphandling kommer att bestå av två delar: