279972-2025 - Resultat
Sverige – Transporter (utom avfallstransport) – Hyra av hjullastare och grävmaskin
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Hyra av hjullastare och grävmaskin
Beskrivning: Denna upphandling ska resultera i ett ramavtal med en (1) leverantör, som ska svara för långtidshyra av flertal hjullastare av olika dimensioner samt en grävmaskin, inklusive tillbehör, till några av Uddevalla Kraft AB:s produktionsanläggningar samt en återvinningscentral. Samtliga maskiner avses att hyras utan förare. I ramavtalet ska även service- och reparationstjänster inkluderas för de maskiner Uddevalla Kraft AB avser att hyra.
Intern identifierare: UK20241011-2/060
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 60000000 Transporter (utom avfallstransport)
Ytterligare klassificering (cpv): 34144710 Hjullastare, 42420000 Skopor och gripanordningar till kranar eller grävmaskiner, 43262100 Mekaniska grävmaskiner, 45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000