2. Förfarande
Förfarande
Titel: Underhållstjänster av Reläskydd
Beskrivning: Skellefteå Kraft Elnät AB upphandlar underhållstjänster av reläskydd på våra TT, ST-Stationer samt vår PT-station. Syftet är att genom regelbundet återkommande funktions- och inställningskontroll säkerställa utrustningarnas korrekta funktion.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 50000000 Reparation och underhåll
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: TT-Stationer
Beskrivning: I delen som avser TT‑stationer avser Skellefteå Kraft att teckna avtal med flera leverantörer och tillämpa förnyad konkurrensutsättning. TT-stationer = fördelningsstationer, oftast 30/10 kV men 20/10 kV och 40/10 kV förekommer också.
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:130624:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 31170000 Transformatorer, 31214000 Ställverk, 50532000 Reparation och underhåll av elektriska maskiner, apparater och tillhörande utrustning, 50532200 Reparation och underhåll av transformatorer
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: ST/PT-Stationer
Beskrivning: I delen som avser ST‑stationer avser Skellefteå Kraft att teckna avtal med en (1) vinnande leverantör. Vår PT-Station ingår också i denna del och lika vilkor och priser ska tillämpas. ST-stationer = fördelningsstationer, 130/30 kV PT-stationer = 400/130 kV, vår anslutning mot stamnätet (vi äger 130 kV-delen),
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:130624:Lot:2