279989-2017 - ResultatSverige-Uppsala: Skyltar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skyltar.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Uppsala län.
Nuts-kod SE121 Uppsala län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Denna upphandling avser tillverkning, leverans och uppsättning av skyltar utformade i enlighet med Skyltprogram för Landstinget i Uppsala.
Upphandlingen avser även projektering av skyltning. Landstinget i Uppsala expanderar och detta innebär bland annat en helt ny vård- och behandlingsbyggnad om ca 60 000 m² på Akademiska sjukhuset samt några vårdcentraler som tas i bruk 2018 som ingår i denna upphandling.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
34928472 Skyltar, 31523200 Permanenta informationsskyltar, 34992300 Gatuskyltar
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.