Karolinska Universitetssjukhuset skickar ut denna RFI i syfte att undersöka vilka IT-lösningar som finns på marknaden för att med hjälp av AI effektivisera radiologiska akutflöden (t.ex. lungemboli, halsryggsfraktur, stroke mm).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 2 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48000000 Programvara och informationssystem, 48180000 Medicinsk programvara, 48814000 Medicinska informationssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
RFI angående AI-stöd för akutradiologi.