280049-2023 - ResultatSverige-Sundsvall: Kollektivtrafik på väg
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Taxitransport - Allmän kollektivtrafik med taxi
Referensnummer: UH-2021-638
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60112000 Kollektivtrafik på väg
II.1.4.
Kort beskrivning
Allmän kollektivtrafik med taxi är till för möjligheten att resa mellan områden med lägre befolkningsunderlag och kommundelscentrum eller annan plats där det går att byta till anslutande linjelagd kollektivtrafik kunna utföra servicebehov såsom att inhandla förnödenheter, besöka post, bank och vårdcentral.
Allmän kollektivtrafik med taxi är anropsstyrd, det betyder att den måste beställas i förväg. Under år 2019 och 2020 utfördes cirka 40 000 resor i den aktuella anropsstyrda trafiken. I allmän kollektivtrafik som utförs med taxi finns totalt 29st linjer och 3st basområden som avser anropsstyrd trafik i denna upphandling.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60112000 Kollektivtrafik på väg, 60120000 Taxitjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen