280078-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Ingenjörstjänster – Tekniska konsulter
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelTekniska konsulter
BeskrivningDenna upphandling består av tre (3) delområden vilka är: • Projektering • Projektledning/Byggledning • PLC-programmering Syftet är att teckna ramavtal med max fem (5) leverantörer inom varje delområde för att tillgodose Beställarens löpande och strategiska behov av ovannämnda tjänster. Ramavtalet ska omfatta tillhandahållande av tjänster inom ramen för tekniska konsulter inom hela Beställarens verksamhet.
Intern identifierare26/7
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71300000 Ingenjörstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000