280128-2018 - ResultatSverige-Stockholm: Fastighetsskötsel
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för driftstödsentreprenad
Referensnummer: 18/2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98341130 Fastighetsskötsel
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ramavtal för driftstödsentreprenad för Globenarenorna (Globen, Annexet och Hovet), Triangelkontoret, Tele2 Arena och Tolv Stockholm.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader, 50710000 Reparation och underhåll av elektrisk och maskinteknisk utrustning i byggnader, 50711000 Reparation och underhåll av elektrisk utrustning i byggnader, 50730000 Reparation och underhåll av kylargrupper, 50740000 Reparation och underhåll av hissar, 77310000 Plantering och skötsel av grönområden, 77314000 Markskötsel, 98341140 Vaktmästartjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen