280153-2021 - ResultatSverige-Värnamo: Kläder, skor, väskor och tillbehör
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Cirkulationstvätt inkl hyra av kläder
Referensnummer: UHN.2021.37
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
18000000 Kläder, skor, väskor och tillbehör
II.1.4.
Kort beskrivning
Värnamo kommun avser upphandla cirkulationstvätt inklusive hyra av kläder och eventuellt annat, i enlighet med underlaget.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18000000 Kläder, skor, väskor och tillbehör, 39000000 Möbler (inkl. kontorsmöbler), inredning, hushållsapparater (exkl. belysning) och rengöringsprodukter, 39291000 Tvätterimateriel, 39500000 Textilvaror, 98000000 Andra samhälleliga och personliga tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtal omfattande cirkulationstvätt inkl hyra av uppskattat antal kläder enligt anbudsprisbilagan.
Uppskattat värde på upphandlingen är 2,5 MSEK per år.