280192-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Ljungby: Leverantörstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nätverksprodukter och tillhörande tjänster
Referensnummer: KS2022-0467.005
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72410000 Leverantörstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av nätverksprodukter och tillhörande tjänster till Ljungby kommun. Upphandlingen avser ett ramavtal.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30230000 Datorrelaterad utrustning, 30237000 Delar och tillbehör till datorer, 32400000 Nät
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av nätverksprodukter och tillhörande tjänster till Ljungby kommun.
Uppdrags- och tjänstebeskrivning
Leverantören ska tillhandahålla hårdvara och konsultstöd till Ljungby kommuns befintliga nätverksplattform med produkter från Cisco.
Konsulten ska arbeta med utsedda uppdrag från beställaren. Konsulten kan arbeta remote till största delen men ska också kunna inställa sig på plats vid olika tillfällen, tex vid samverkansmöten och vid större driftsstörningar.
Leverantören tillhandahåller lämplig utrustning för konsulten.
Konsultens instruktioner, övrig dokumentation och utförlig systembeskrivning ska lämnas över till beställaren och vara på svenska. Konsulten ska kommunicera på svenska.
Leverantören ska även vara en rådgivande part inom produktområdet och vara Ljungby kommun behjälplig i framtida behov och förändringar.
Leverantören ska tillhandahålla en konsult med kompetens och erfarenhet av trådlösa nätverksprodukter, nätverksswitchar och kringliggande system såsom Cisco ISE och Cisco DNA. Denne ska kunna utföra arbetsinsatser inom exempelvis:
Design och felsökning av trådlösa nätverk
Design och felsökning av Cisco ISE
Design och felsökning av Cisco DNA
Design och felsökning av trådat nätverk
Kunskapsöverföring i samband med utfört arbete (syftar till att beställarens egen personal ska kunna hantera miljön)
Konsulten ska ha CCIE-cerfiering eller liknande arbetslivserfarenhet enligt angivna krav.
Leverantören ska vara guldpartner till Cisco. Intyg på detta ska kunna uppvisas på begäran.
Beställaren ska kunna anmäla ärenden via mail eller telefon helgfri måndag till fredag mellan kl 8:00-16:00. Vid större driftstörningar kan beställaren behöva prioriterad support på plats inom 2 timmar.
Det trådlösa nätverket är avsett för kommunens personal och elever och är byggt därefter. Dock ses en konstant ökning av antalet enheter från både elever och personal och det upplevs redan idag vara bristande kapacitet i delar av det trådlösa nätverket.
Ljungby kommun kommer i huvudsak att själva sätta upp accesspunkterna, men avser att ta viss hjälp från leverantören med konfigurationen av dessa.
Inbjudan
Ljungby kommun bjuder in till att lämna anbud enligt nedan. I detta upphandlingsdokument finns alla nödvändiga uppgifter, krav och villkor för att lämna anbud.