280208-2020 - ResultatSverige-Norrköping: Arbeten för vattenledningar
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling Ramavtal Renovering med flexibla foder av spill-dagvattenledningar och brunnar i Norrköpings Kommun.
Referensnummer: ABV 2019/0206
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45232150 Arbeten för vattenledningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Allmän Orientering om objektet
Beställaren genomför en upphandling för ramavtal med totalentreprenad för renovering med flexibelt foder av spill- och dagvattenledningar och i samband med entreprenaden renovering av brunnar i Norrköpings kommun. Beställaren avser att teckna ramavtal med objektiva fördelningsnycklar med en eller flera entreprenörer.
Entreprenaderna som avropas avser leverans av komplett renovering med flexibla foder av spill- och dagvattenledningar och renovering av brunnar.
Vid behov ska entreprenören utföra schaktning och andra arbeten som krävs för entreprenadens utförande.
Uppskattningsvis avropas entreprenader inom ramavtalet för cirka 15 till 20 miljoner svenska kronor per år. Volymen i varje enskild entreprenad varierar kraftigt oftast avropas entreprenader för cirka 1 - 5 miljoner SEK.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112000 Grävning och schaktning, 45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, 45231110 Rörläggningsarbete, 45232411 Anläggningsarbeten för spillvattenledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen