280217-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Angered: Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Servisanslutning ny batterifabrik Torslanda
Referensnummer: 23/15
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Volvo Cars och Northvolt planerar att bygga en ny batterifabrik i Torslanda, Göteborg. Nyförläggning av VA–anslutningar till batterifabriken sker på uppdrag av Göteborgs kommunala förvaltning Kretslopp och vatten. Nyförläggningen planeras till ca 700 meter lång och berör vatten (PE), spillvatten (PE) och dagvatten (BTG). Ledningarnas dimensioner är 315mm, 315mm respektive 1200mm samt en kortare del med två 800 mm ledningar där ledningarna förläggs schaktfritt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen