280249-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Telefonundersökningar
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Intervjuartjänster
Referensnummer: A2022/1454
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79311210 Telefonundersökningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Leverantören ska med egen anställd personal, eller med underleverantör, i leverantörens egna lokaler, på samma adress, utföra bearbetning av (kontaktförsök till) urvalet samt genomförande av standardiserade telefonintervjuer utifrån SCB:s beställning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79311200 Genomförande av undersökningar, 79311300 Undersökningsanalys
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Leverantören ska med egen anställd personal, eller med underleverantör, i leverantörens egna lokaler, på samma adress, utföra bearbetning av (kontaktförsök till) urvalet samt genomförande av standardiserade telefonintervjuer utifrån SCB:s beställning. Den huvudsakliga datainsamlingen är att hänföra till individundersökningar, men även företagsundersökningar kan förekomma.
Leverantören ska från avtalsstart arbeta i SCB:s intervjustödssystem genom en virtuell lösning eller annat system som SCB tillhandahåller. I förkommande fall, om SCB så beslutar, ska dock leverantören genomföra telefonintervjuer i eget intervjustödsystem.
SCB har svårt att uppskatta volymen under avtalstiden, både vad avser antal uppdrag och storleken på uppdragen. Volymen (urvalsstorlek, antal frågor, intervjutid och datainsamlingsperiod) för varje specifikt uppdrag kan variera stort. De senaste två åren har SCB avropat ca 20 000 intervjuartimmar per år från nuvarande leverantör. SCB garanterar dock inga volymer under avtalsperioden, och i sammanhanget kan nämnas att SCB, i princip i samtliga undersökningar, planerar att införa kombinerad insamling (webb och intervju), varvid behovet av datainsamling via intervjuer kommer att minska på sikt. Maximal volym som kan avropas under avtalsperioden inkl. ev. förlängningar är 115 000 timmar.
Anbudsområde
Denna upphandling är inte indelad i olika anbudsområden.
Anbudsgivaren ska kunna leverera samtliga efterfrågade tjänster. Delat anbud accepteras inte.
Anbudsutvärdering
SCB kommer att anta det ekonomisk mest fördelaktiga anbudet utifrån tilldelningsgrunden bästa förhållandet mellan pris och kvalitet. Se avsnitt 3 för mer information om utvärderingen.