Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utvecklingsleverans och samverkan IT
Referensnummer: FK 2021/010070
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar konsultstöd till IT på Försäkringskassan inom följande kompetensområden:
Systemutveckling
IT-arkitektur
Utvecklingsledning
IT-verksamhetsutveckling
Användbarhet
Upphandlingen syftar till att Försäkringskassan kan säkerställa leveranskapacitet, rätt kompetens i rätt tid samt att skapa effektivare IT-utveckling. Detta ska göras genom goda relationer, nära samarbete och gemensam planering med leverantören. Därigenom ska leverantören kunna planera för en hög leveranssäkerhet på de kommande avropen av IT-konsulter från Försäkringskassan.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas förhögsta antal delkontrakt: 6
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 6
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Del nr: 2
Del nr: 3
Del nr: 4
Del nr: 5
Del nr: 6