280260-2018 - ResultatSverige-Örkeljunga: Vägtransporter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skoltaxi
Referensnummer: 2018/293
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Skoltaxi till elever på olika skolor runt om i kommunen.
Upphandlingen omfattar skolskjuts enligt regelbunden schemalagd trafik avsedd för transport för elever till och från skolan. Upphandlingen gäller skolskjutstrafik för förskoleklass- och grundskoleelever, men kommer även att i viss mån att omfatta gymnasieelever. Skolskjutstrafik ska ske varje skoldag, 178-182 dagar/läsår. Antalet dagar kan komma att variera inom detta intervall för vissa turer eftersom gymnasieskolan och grundskolan har separata läsårstider.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Information om upphandlingen
Upphandlingen omfattar skolskjuts enligt regelbunden schemalagd trafik avsedd för transport för elever till och från skolan. Upphandlingen gäller skolskjutstrafik för förskoleklass- och grundskoleelever, men kommer även att i viss mån att omfatta gymnasieelever. Skolskjutstrafik ska ske varje skoldag, 178-182 dagar/läsår. Antalet dagar kan komma att variera inom detta intervall för vissa turer eftersom gymnasieskolan och grundskolan har separata läsårstider.
Föregående års elevantal uppgick till ca 145 elever och kan ses som en indikation på kommande års elevantal. Omfattningen kan komma att förändras under avtalstiden.
Avtalstiden är 1 år med möjlighet till förlängning upp till 3 år.
Elevunderlaget varierar över tiden varför sträckningar, volymer osv kan komma att förändras under avtalstiden. Justeringarna sker framförallt inför läsårsstarten, varje hösttermin. En variation med 25 % längre eller kortare sträckning måste accepteras under avtalstiden.
Den mellan läsåren varierande volymen innebär också att förutom förändringar i sträckning kan såväl avveckling av tur och som utökning med ny tur ske.
Vid en eventuell överprövning och vid händelser som kommunen inte rimligen kunnat förutse kan startdatum för avtalet förskjutas. Den totala avtalslängden kommer att vara densamma som angivits ovan.
Omfattning
Paket 1 - består av turer till och från Beringskolan (25-45 elever), Kungsskolan (6-15 elever), Mårdenskolan (2-6 elever) Paket 2 - består av turer till och från Ekets skola (10-15 elever)Paket 3 - består av turer till och från Tockarps skola (15-25 elever)Paket 4 - består av turer till och från Von Reisers skola, Åsljunga (3-10 elever).Paket 5 - består av turer till och från Bokelundaskolan, Skånes Fagerhult (35-60 elever).Paket 6 - består av tillkommande skolskjutsturer och specialturer, såsom transport till badhus, slöjd, hemkunskap mm kommer att ske mellan klockan 9-14 på skoldagar. Besked om dessa turer lämnas vid terminstarten.
Skolskjutstransporterna kommer fortlöpande under avtalstiden att anpassas till skolornas schemaläggning. Resorna kommer att samordnas så att så många som möjligt åker med på samma resa.
Under första och sista skoldagen kan turerna ha andra transportsträckor och tider än under resterande läsår. Förändringar i tider kan även förekomma i samband med t.ex. friluftsdagar.
Kommunen har avtal med bussbolag för en del av skolskjutsturer. Dessa sker oberoende av och utanför denna upphandling.