280349-2025 - Resultat
Sverige – System- och stödtjänster – TI 2024-1231 Ritningssystem
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelTI 2024-1231 Ritningssystem
BeskrivningTelge AB avser att upphandla ett heltäckande systemstöd för ritningshantering. Behoven av systemstöd för ritningshantering omfattar i huvudsak CAD/BIM, både vad gäller hantering av originalarkiv och förvaltningsarkiv. Systemet ska även innehålla stöd för exempelvis publicering av lägenhetsritningar på webben via verksamhetens fastighetssystem, hantering av grunddata för momsuppgifter och kontraktshantering.
Intern identifierareTI 2024-1231
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 72250000 System- och stödtjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 48320000 Programvara för ritning och bildbehandling
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000