280352-2019 - ResultatSverige-Uppsala: Installation av ventilation
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal avseende ventilationsarbeten
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45331210 Installation av ventilation
II.1.4.
Kort beskrivning
AB Uppsala kommuns Industrihus tillsammans med Uppsala kommun Förvaltningsfastigheter AB genomför upphandlingen av ramavtal avseende ventilationsarbeten.
Ventilationsarbeten omfattar bl a Justeringsarbeten och avhjälpande underhåll i såväl allmänna utrymmen som i lokaler. Återkommande planerade servicearbeten samt begränsade om- och tillbyggnader inom Bs bestånd.
Ramavtal tecknas med max fem A vilka uppfyllt kvalifikationer och lämnat anbud som är ekonomiskt mest fördelaktigt. Avtalen kommer vara uppdelade i rangordning med avropsförfarande samt förnyad konkurrensutsättning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45331210 Installation av ventilation, 71315410 Inspektion av ventilationssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen