280356-2019 - ResultatSverige-Uppsala: Markskötsel
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling drift och avhjälpande underhåll utemiljö
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77314000 Markskötsel
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppsala kommuns Industrihus AB (med dotterbolag) emotser anbud för utemiljöentreprenader för tillsyn, skötsel och avhjälpande underhåll av utemiljö inklusive beredskap, jour och utförande av snöröjning och halkbekämpning.
Beställarens fastighetsbestånd är uppdelat i fyra (4) områden. Anbud kan lämnas på ett eller flera områden.
Entreprenadtiden är 2019-04-01 till 2021-03-31 (2 år) med möjlighet till en förlängningsperiod om två (2) år samt därefter två förlängningsperioder om ett (1) år i taget till 2025-03-31.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77314000 Markskötsel, 90620000 Snöröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen