280453-2021 - ÄndringSverige-Umeå: Medicinsk utrustning
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Transportkuvössystem
Referensnummer: HSN 574-2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser upphandling av ett ramavtal för transportkuvössystem (TKS) som huvudsakligen ska användas för transporter i ambulansfordon (vägambulans, ambulansflygplan, ambulanshelikopter) av barn i nyföddhetsperioden.
Upphandlande myndigheter är:
Region Västerbotten
Organisationsnummer: 232100-0222.
Region Norrbotten
Organisationsnummer: 232100-0230
Region Jämtland Härjedalen
Organisationsnummer: 232100-0214
Region Västernorrland
Organisationsnummer: 232100-0206
Upphandlingen handläggs av Region Västerbotten på uppdrag av övriga upphandlande myndigheter.