See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Sjöprovtagning med helikopter
Beskrivning: Anbudsförfrågan avser provtagning av sjöar för Institutionen för Vatten och Miljö på SLU i Uppsala. SLU har av Havs och vattenmyndigheten fått i uppdrag att löpande genomföra en inventering av vattenkvaliteten i ett antal sjöar i Sverige under hösten 2021. Provtagningen ingår i det nationella programmet för yttäckande övervakning av vattenkemi i sjöar. Övervakningen genomförs i så kallade omdrev där ett stort antal slumpvis utvalda sjöar delats upp i sex delar och en sjättedel provtas varje år. Det nationella miljöövervakningsprogrammet startade 2007. Resultatet skall bland annat användas inom vattenförvaltningen samt ge underlag för uppföljning av de svenska miljömålen; ”Ingen eutrofiering”, ”Bara naturlig försurning” och "giftfri miljö" samt den internationella rapporteringen av kritisk belastning för försurning av sjöar. Komplett lista med sjöar för aktuell provtagning återfinns i bilaga "Helikopterprovtagning 2025". Provtagningarna avser prov på öppet vatten i mitten av varje sjö enligt i materialet angiven mittpunktskoordinat.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 60445000 Flygtjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:106244:Lot:1