Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Digital parkeringslösning för sms, app mfl
Referensnummer: KA 2022/59
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 63712400 Parkeringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar digital parkeringstjänst. Avsikten är att kommunen tecknar avtal med en part för att erbjuda betalningslösning via mobilapplikation (app), SMS och talsvar som gör att att parkören enkelt kan betala för sin parkeringstid.
För detaljer se upphandlingdokumenten
Upphandlingsförfarande
Öppet förfarande enligt lagen (2016:1145) om offentlig upphandling med förändringar och tillägg.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 38730000 Parkeringsmätare, 51214000 Installation av parkeringsmätare, 63712400 Parkeringstjänster, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 98351100 Bilparkeringstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen