280479-2021 - ÄndringSverige-Umeå: Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Koagulationsutrustning
Referensnummer: HSN 658-2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar koagulationsutrustning med tillhörande förbrukningsmaterial.
Koagulationsutrustning är basutrustning vid klinisk kemi inom Laboratoriemedicin Västerbotten och används för att utföra analyser dygnet runt vid länets tre sjukhus belägna i Umeå, Skellefteå och Lycksele. Regionen har behov av att byta ut befintliga koagulationsutrustningar i länet.