Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förbrukningsartiklar till dialysen och hemdialys
Referensnummer: RS/941/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33181500 Förbrukningsartiklar för vård av njursjuka
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen fokuserar på funktionalitet och tillgänglighet och omfattar förbrukningsartiklar och dialysvätska, dialyskoncentrat till dialysmottagningen vid Östersunds sjukhus samt utrustning och förbrukningsartiklar till hem-dialys.
Anbudsgivaren ska utifrån angivna artiklar i kravspecifikation och prisbilaga offerera ett fast pris per behandling. Regionen genomför ca 8 000 behandlingar per år. Antalet beställda filter utgör grund för beräkning och fakturering av genomförda behandlingar. Avrop av avtalade produkter sker löpande under avtalsperioden. Beräkning av volymer sker med utgångspunkt från rutinmässig genomförd behandling.
Anbudsgivaren skall tillhandahålla full funktion för utförande av dialysbehandlingar till Dialysavdelning i angivna lokaler och närliggande miljö samt integrerat med enhetens övriga utrustning och uppkoppling till dess nätverk.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Förbrukningsartiklar till dialysen
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33181500 Förbrukningsartiklar för vård av njursjuka, 33181510 Njurdialysvätska, 33181520 Förbrukningsartiklar för njurdialys, 33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33181200 Dialysfilter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Hem-dialys
Del nr: 2