280540-2019 - ResultatSverige-Partille: Tekniska tjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter - Ramavtal på planarkitekter, 4 delområden.
Referensnummer: 18/107
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71356000 Tekniska tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Partille kommun har genomfört en upphandling som syftat till att teckna ramavtal om tekniska konsulttjänster inom området Plan- och Miljö.
Beställaren köper dessa tjänster löpande. Med ramavtalen som grund kommer avrop att göras för varje uppdrag, där omfattning och övriga förutsättningar preciseras.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
AUA.21 Översiktlig information om objektet
Partille kommun, har genomfört en upphandling som syftar till att teckna ramavtal om tekniska konsulttjänster inom området Plan- och Miljö.
Avtalsperiod
Avtalet löper i 48 månader. Partille kommun har möjlighet att säga upp avtalet med en uppsägningstid på 6 månader. Avtalet löper dock minst 24 månader räknat från avtalets ikraftträdande. Vid giltighetstidens utgång upphör avtalet utan föregående uppsägning.
AUB.11 Upphandlingsförfarande
Denna upphandling genomförts med tillämpning av Öppet förfarande enligt bestämmelserna i lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU).
Denna upphandling har offentliggjorts och publicerats i allmänt tillgänglig databas, på beställarens hemsida, samt i förekommande fall i Official Journal (TED).