Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Besiktningstjänster
Referensnummer: UH-2019-23
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal om avrop av
Huvudbesiktningsman och övriga besiktningskonsulter inom fastighetsområdet m.m.
Upphandlingen avser ramavtal för tillhandahållande av Huvudbesiktningsman och övriga besiktningskonsulter inom entreprenadverksamhet och myndighetsbesiktningar inom fastighetsområdet, för utförande av uppdrag av varierande storlek.
Besiktningsområden Bygg:
1. Bygg/entreprenadbesiktning (nyproduktion och ombyggnader/ROT)
2 OVK
3. El/tele, data, säkerhet
4. VS
5. Styr och regler
6. Ventilation
7. Sprinkler
8. Brandlarm,brandsäkerhet
9. Radon
10. Skyddsrum
11. Energi
Besiktningsområden mark och anläggning:
1. Anläggning/entreprenadbesiktning
2. Gata
3. Lekplats
4. Utegym
5. El/tele/fiber
6. Konstruktioner
7. Växt och mark
8. Natursten och markbetong
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 45112723 Utformning av lekplatser, 44115500 Sprinklersystem, 45216129 Skyddsrum, 71314000 Energi och tillhörande tjänster, 71315410 Inspektion av ventilationssystem, 71321400 Konsulttjänster inom ventilation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Huvudbesiktningsman och övriga besiktningskonsulter inom fastighetsområdet mm
2. OVK