Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Gräsklippning
Referensnummer: IT 22.043
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 77300000 Trädgårdstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Beskrivning av upphandlingen
Eskilstuna kommun upphandlar gräsklippning för ett delområde inom Kommunen. Delområdet omfattar sammanlagt en total yta om ca. 20 ha. Anbud lämnas för hela delområdet. Även lövklippning innefattas till viss del i uppdraget.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 77310000 Plantering och skötsel av grönområden, 77311000 Skötsel av trädgårdar och parker
II.2.4.
Information om EU-medel Kontraktet är knutet till projekt och/eller program som finansieras med EU-medel: nej