Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-stöd för schema och bemanning.
Referensnummer: UH-2015-152
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar alla verksamheter inom Vård- och omsorgskontoret i Norrköpings kommun och systemstödet ska användas av verksamheter som till exempel:
— hemtjänst,
— boendestöd,
— hemsjukvård,
— personlig assistans,
— särskilt boende,
— hemgångsteam.
Syftet är att få ett gemensamt IT-stöd för schema och bemanning på de olika enheterna för att bättre kunna planera personalens arbetstid i relation till verksamhetens behov. Ett annat viktigt krav är att kunna samplanera så att flera enheter kan dela på samma personal och på så vis få ett bättre resursutnyttjande.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48332000 Programvara för schemaläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen