Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skeppsbyggare med generalkonsultansvar till projektering avseende Barken Viking lokalanpassning, Göteborg
Referensnummer: 0056/22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning
II.1.4.
Kort beskrivning
Barken Viking består idag av 31 st. hotellhytter och förstudieförslaget innebär en utökning till 51 st. hotellhytter.
Uppdraget omfattar projektering utifrån detta önskemål. Uppdraget ska resultera i bland annat bygglovshandlingar då Barken Viking är registrerad som fastighet och lyder under PBL.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen