Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hearing och RFI kring journalsystem primärvård samt öppen och slutenvård
Referensnummer: SLSO 2021-1538
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Regionerna inbjuder härmed marknaden att lämna synpunkter och information till stöd för en framtida upphandling av ett IT-stöd för primärvård samt sluten- och öppenvård, ej omfattande specialistsystem eller funktionaliteter såsom populationshälsa.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48810000 Informationssystem, 48814000 Medicinska informationssystem, 48814100 Sjukvårdssystem, 48814400 Informationssystem för klinik, 48814500 Datorstött patientsystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen