Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Extern remiss: Tvätt- och textilservicetjänster
Referensnummer: EUI 21 002
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Göteborgs universitet kommer i år att upphandla ett nytt ramavtal för tvätt-och textilservicetjänster. Inför den önskar vi eventuella anbudsgivares synpunkter på kravspecifikationen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 11 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 98312000 Textilrengöring
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtalsupphandling av tvätt-och textilservicetjänster. Avtalet innefattar, tvätt, hyra och köp av textilier, samt allt till avtalet tillhörande tjänster till Göteborgs universitet.