280776-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Kalmar: Golvvårdsmaskiner
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Städmaskiner lokalvård Kalmar kommun
Referensnummer: 2023-35
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39713400 Golvvårdsmaskiner
II.1.4.
Kort beskrivning
Sista anbudsdag
Anbud ska lämnas elektroniskt via Mercell TendSign senast den 2023-06-15 14:00.
Upphandlande myndighet
Upphandlande myndighet och beställare är:
Kalmar kommun (org.nr 212000-0746)
Omfattning
Beställaren avser att upphandla Städmaskiner lokalvård, Kalmar kommun. Städmaskinerna omfattar batteridrivna kombiskurmaskiner, liten-gå-bakom, mellan-gå-bakom och stor-gå-bakom, samt övriga städmaskiner, Highspeed 20" och Singelskur 17", samtliga för succesivt uttag under avtalstiden.
Beställaren uppskattar den totala inköpsvolymen per år till 1 MSEK. Takvolym för ramavtalet är 5 MSEK. Ramavtalet upphör att gälla om avropad volym överstiger takbeloppet. Ramavtalet är dock fortsatt tillämpligt avseende utförda eller pågående avrop.
Beställaren förbinder sig emellertid inte att avropa en viss kvantitet, utan antagen leverantör är skyldig att leverera beställarens verkliga behov.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39713410 Skurmaskiner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inbjudan
Ni inbjuds att inkomma med anbud i rubricerad upphandling enligt detta upphandlingsdokument med tillhörande bilagor.
I upphandlingsdokumentet benämns Kalmar kommun som ”beställaren” och anbudsgivaren ”leverantören”.
Beställarens ombud i upphandlingen är Kalmar kommun, Serviceförvaltningen, Upphandlingsenheten.
Kontaktpersoner
Beställarens kontaktperson för upphandlingen är:
Zeljko Starcevic, upphandlare
tfn: +46 (0)10 352 17 78
e-post: zeljko.starcevic@kalmar.se
Skadestånd
Leverantören ska hålla beställaren skadelös för varje skada eller brist som orsakas beställaren på grund av leverantörens avtalsbrott.
Bilagor
1. Sanningsförsäkran
2. Undertecknande av anbud
3. Utvärderingsprotokoll 5-Flikar för samtliga städmaskiner