Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bylegård- Vård och omsorgsboende
Referensnummer: KS 2020/31-76
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Förhandsannons, Nybyggantion av Vård och omsorgsboende Täby Kyrkby.
Information om kommande upphandling.
Det är nu klart att Täby får ett nytt äldreboende i Täby kyrkby. Äldreboendet med 86 boenderum fördelat på tre plan och totalt nio omsorgsavdelningar kommer att utformas som en stjärnformad byggnad med tre flyglar och ett gemensamt trapphus i mitten.
Byggstart bedöms äga rum under senare delen av 2020 med inflyttning under hösten 2022.
Entreprenaden kommer omfattar färdigprojektering och byggnation (totalentreprenad) av ett vård- och omsorgsboende om 86 boenderum. Godkänt bygglov finns och ett komplett förfrågningsunderlag beräknas annonseras ut inom 3 månader från och med denna annons publiceras.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 200 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45000000 Anläggningsarbete
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen