Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Juristtjänster
Referensnummer: Dnr 2019-00315
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79100000 Juridiska tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Riksbanken har i sin organisation jurister som ansvarar för den juridiska sakkompetensen inom Riksbanken. De juridiska frågor Riksbanken hanterar är omfattande varför de från tid till annan, särskilt under perioder med särskild arbetsanhopning, kan behöva anlita extern juridisk kompetens. Det kan också förekomma att Riksbanken behöver tillgodose behov av speciell kompetens i vissa juridiska frågor. Den aktuella upphandlingen syftar till att tillgodose sådana behov.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79111000 Juridisk rådgivning, 79140000 Juridisk rådgivning och informationstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen