280868-2016 - ResultatSverige-Huddinge: Vägbygge
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Videgårdsvägen.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Utförande
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Huddinge.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Nybyggnad av huvudgata (ca 150 m) samt gång- och cykelväg (ca 300 m ) samt ombyggnad av befintlig huvudgata (250 m) och lokalgata (550 m). Arbetet omfattar även markarbeten för el, tele och fjärrvärme.
Omläggning av befintliga vatten-, spill- och dagvattenledningar med dimensioner 300 mm (720 m), dimension 500 mm (40 m), dimension 1 000 mm (130 m), dimension 1 200 mm (180 m) samt dimension 1 600 mm (40 m).
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45233120 Vägbygge, 45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, 45231113 Omläggning av rörledningar, 45232140 Byggnadsarbeten: fjärrvärmehuvudledningar, 45233162 Anläggningsarbeten för cykelvägar, 45233222 Vägbeläggningsarbeten, 45233260 Anläggningsarbeten för gångvägar, 45236000 Markanläggning, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45314000 Installation av telekommunikationsutrustning
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
Upphandlingen omfattas av avtalet om offentlig upphandling: ja
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.