2. Förfarande
Förfarande
Titel: Staket, stängsel och skyddsräcken
Beskrivning: Upphandlingen omfattar ramavtal med successiva avrop efter behov av staket och stängselarbete inom beställarens fastighetsbestånd, hyrda objekt och allmän platsmark. Uppdraget består av planerade och oplanerade stängselarbeten exempelvis uppförande och service av stängsel, stolpar, grindar och skyddsräcken i anslutning till skolor, förskolor, idrottsplatser, arbetsområden, förråd mm samt nödvändiga markarbeten för montering av stängsel, stolpar och grindar. Undantag : Stadsbyggnadsförvaltningen äger rätt att inom pågående driftentreprenader avropa stängselarbete av annan part. Föregående års volym och takvolym Föregående års volym var cirka 2 300 000 kr Anbudsgivaren kan betrakta detta som en vägledning för omfattningen. Det finns flera faktorer som kan komma att påverka volymen kommande år, såsom politiska beslut, investeringar, fler eller färre planerade uppdrag, akuta åtgärder eller insatser med kortare framförhållning, vilka gör att föregående års volym kan över- eller understigas. Även konsulttjänster såsom rådgivning, projektering och kalkyleringsarbete kan komma att efterfrågas.
Intern identifierare: 389/23
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45340000 Montering av stängsel, räcken och säkerhetsutrustning
Ytterligare klassificering (cpv): 34928200 Stängsel
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Staket, stängsel och skyddsräcken