28097-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Malmö: Vägarbeten
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
3323-MEX 4.10 Erikslust
Referensnummer: 23/1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45233140 Vägarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Renovering av VA SYDs ledningar.
Ombyggnad av gata för att möjliggöra för Malmö-Expressbussarna och enkelriktade cykelbanor samt för att trafiksäkra korsningspunkter och försköna gaturummet.
Denna entreprenad innehåller sysselsättningsfrämjande åtgärder, se AFC.346 Anställda.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45231000 Bygg- och anläggningsarbeten för rör-, kommunikations- och kraftledningar, 45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, 45233100 Anläggning av huvudvägar och andra vägar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen