2. Förfarande
Förfarande
Titel: Hud-ljusbehandling
Beskrivning: Vårdgivaren ska bedriva hud/ljusbehandling vid enhet i Trollhättan eller i Vänersborg. Enheten ska ge patienter med olika typer av hudsjukdomar ljus-, bad - och smörjbehandlingar efter ordination av hudläkare. Vården ska bedrivas utifrån vetenskap och beprövad erfarenhet. Patienter ska tas emot utifrån medicinsk behovsbedömning och prioritering.
Intern identifierare: OSN 2026-00263
Typ av förfarande: Annat förfarande i ett steg
Förfarandets viktigaste kännetecken: En enstegsupphandling är ett upphandlingsförfarande där allt sker i ett och samma steg. Leverantörerna lämnar sitt fullständiga anbud direkt, och den upphandlande organisationen prövar och utvärderar anbuden utan någon föregående urvalsförfarande.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 85121282 Hudsjukvård
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000