2. Förfarande
Förfarande
Titel: Replacement of signal generators
Beskrivning: This procurement covers signal generators for the Swedish Defence Materiel Administration (FMV). The procurement includes both stationary and portable signal generators to be used by FMV's Test & Evaluation organisation.
Intern identifierare: 24FMVU2923
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 34999000 Signalgeneratorer, signalfördelare för antenner och galvanotekniska maskiner
Ytterligare klassificering (cpv): 31120000 Generatorer
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: Verksamhetsområde Test och evaluering, T&E är inom FMV ansvariga för verifiering och validering, VoV, av den materiel som myndigheten anskaffar eller modifierar på uppdrag av Försvarsmakten. T&E Luft avser anskaffa nya signalgeneratorer för EW labbverksamhet. Utrustningen kommer att kunna förvaras och användas i befintliga LAB-utrymmen. FMV:s nuvarande utrustning för signalgenerering är kraftigt ålderstigen och har nått slutet av sin livslängd. Flera av FMV:s befintliga generatorer har gått sönder, vilket har lett till driftstopp och försenade projekt. Den tekniska utvecklingen inom signalgenerering har också gått snabbt framåt, vilket innebär att FMV:s äldre utrustning inte längre möter dagens krav på precision och funktionalitet. För att säkerställa långsiktig driftsäkerhet och prestanda för de nya signalgeneratorerna, kommer FMV sannolikt att behöva genomföra framtida uppgraderingar samt ha tillgång till reservdelar. Dessa behov kan uppstå på grund av tekniska innovationer, förändrade användningskrav, eller slitage av komponenter. Denna upphandling avser anskaffning av tre signalgeneratorer med en motsvarande option samt en option för underhåll och reservdelar.
Intern identifierare: Replacement of signal generators