Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kalk och kalkspridning
Referensnummer: L 20-052 F
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 44921210 Kalkmjöl
II.1.4.
Kort beskrivning
Örnsköldsviks kommun tillsammans med Sundsvall-, Härnösand-, Sollefteå-, Kramfors och Timrå kommun upphandlar leverans och spridning av kalk i sjöar och på våtmarker i länet samt kalk till doserare för successivt uttag under avtalstiden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 30 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del A, Kalkning med helikopter och båt
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 44921210 Kalkmjöl, 60441000 Besprutning från luften, 90700000 Miljötjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Del B, Kalk till doserare
Del nr: 2