281179-2026 - Resultat
Sverige – Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster – Upprättande av förfrågningsunderlag för UE i projekt Bdl 661, Ökat skydd i gångfålla, en slopning samt stängsling i Sunne
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelUpprättande av förfrågningsunderlag för UE i projekt Bdl 661, Ökat skydd i gångfålla, en slopning samt stängsling i Sunne
BeskrivningKonsulttjänst för projekteringsuppdrag. Projektet avser åtgärder på Fryksdalsbanan i Sunne. I projektet ingår slopning av en plankorsning, uppgradering av en plankorsning till en A-anläggning med ALEX-teknik samt stängsling. I projekteringsuppdraget ingår även handläggare för Transportstyrelsens godkännande process (GOP-handläggare) samt teknisk signalstyrning signal.
Intern identifierareKOM-419333
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareUpprättande av förfrågningsunderlag för UE i projekt Bdl 661, Ökat skydd i gångfålla, en slopning samt stängsling i Sunne